Historia snowboardu.

Za oknami straszy złota jesień. Leje, przygnębia, smuci i męczy. Znając pogodę w naszym pięknym kraju, wkrótce temperatura spadnie w okolice zera a w górach pojawi się śnieg. Setki tysięcy ludzi będzie pragnęło weekendu i możliwości zapakowania dechy na dach auta i udania się w kierunku najbliższego kurortu. Ciekawe, czy kiedykolwiek rozmyślali nad historią snowboardingu?

Snowboard, zima
Wprowadził: http://sxc.hu
Podpatrzone na: http://sxc.hu
Historia dechy na śnieg liczy już ponad cztery dekady. Któregoś zimowego dnia 1964 roku w mieście Muskegon w stanie Michigan, niejaki Shermann Poppen postanowił wymyślić swym dzieciakom jakąś atrakcję. Połączył zatem dwie narty w jedną. Gdy dzieci podchwyciły nowy wynalazek, Poppen zarejestrował go w biurze patentowym, a następnie prawa do produkcji sprzedał firmie produkującej kule kręglarskie. Na przełomie 1966 i 1967 roku sprzedano pierwsze 100 tysięcy takich wynalazków, tzw. Snurferów.

Właśnie takiego snurfera dostał w 1968 roku 14-letni wówczas Jake Burton Carpenter ze Wschodniego Wybrzeża USA. Postanowił jednak ulepszyć deskę i przymocował do niej ruchome pętle na stopy, co pozwalało dłużej zjeżdżać. W 1977 roku Burton rozpoczął w Vermont produkcję własnych desek - snurferów. Inna wielka postać światowego snowboardingu Dimitrije Milovich - zwolennik surfingu, również ze Wschodniego Wybrzeża - na przełomie 1969 i 1970 roku jako pierwszy zaprezentował deskę z tworzywa sztucznego, zaś w dwa lata później zarejestrował swój prawnika (zobacz biuro patentowe gdańsk). W 1975 roku Milovich rozpoczął produkcję seryjną pod nazwą "Winterstick". Tył tych desek wyglądał jak ogon jaskółki, całość zaś pokryta była włóknem szklanym i miała P-texowy ślizg. Ich cena wynosiła niestety aż 225 dolarów, co powodowało, że nie znalazły zbyt wielu nabywców i w 1984 roku firma Milovicha stanęła na skraju bankructwa. Jednak za osobę, która jako pierwsza skonstruowała snowboard, uważa się Toma Simsa. W 1969 roku zamieszkał na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie razem z Chuckiem Barfootem rozpoczął budowę desek do surfingu i skateboardingu. Pierwszy snowboard Sims wyprodukował w połowie lat 70-tych, natomiast już w 1977 roku zbudował pierwszą laminowaną dechę z drewnianym rdzeniem. Wiosną 1981 roku odbył się, w Leadville (Colorado), pierwszy na świecie konkurs snowboardowy. Zwyciężył właśnie Tom Sims, jadąc na desce z metalowymi krawędziami. Niestety, wkrótce potem władze amerykańskie i towarzystwa ubezpieczeniowe zakazały snowboardzistom korzystania z wyciągów i tras narciarskich. Z tego powodu nieco zmalało zainteresowanie nową zimową dyscypliną. Jednak dla tych, którzy zdążyli już spróbować, nie było drogi odwrotu. Rozpoczęło się mozolne, wielogodzinne wchodzenie z deską na upatrzony szczyt i tak właśnie powstał "hiking". Trudności, jakie stanęły na drodze pierwszych snowboardzistów, zmusiły ich do walki o swoje prawa. Pierwsza organizacja snowboardowa powstała w 1982 roku w Japonii (JSBA).

W wolnej chwili

Wynajem busów w Krakowie

Busy Kraków
Podpatrzone na: www.minitrans-busy.pl
Kiedy się pobieramy i organizujemy przyjęcie weselne musimy naszym gościom zagwarantować świetną zabawę i jak najwięcej komfortu, aby mogli razem z nami cieszyć się tym wspaniałym dniem. Jeżeli zapraszamy bliskich i znajomych z drugiego końca kraju jest to niezwykle istotne, bo przyjazd na tę okazję na pewno wiąże się dla nich z odpowiednim rozplanowaniem dnia i transportu – tutaj z pomocą przychodzą busy kraków.


W Europie pierwsi snowboarderzy pojawili się nieco później. Prekursorem na Starym Kontynencie okazał się Szwajcar, wcześniejszy mistrz jazdy na deskorolce, Jose Fernandes. Jako pierwszy wygrał w Calgary konfrontację z Amerykanami. Jadąc na asymetrycznej desce Hooger Booger wygrał również w 1986 r. Mistrzostwa Szwajcarii - pierwsze zawody w Europie (St. Moritz) - oraz zapoczątkował nowe, twarde wiązania , które pasowały do butów narciarskich. W tym samym roku swą działalność rozpoczęły pierwsze oficjalne kluby snowboardowe: w Austrii (ASA) i Norwegii (NSBF).

Natomiast pierwsze w Europie Mistrzostwa Świata miały miejsce w 1987 roku w Livigno (Włochy) i St. Moritz (Szwajcaria). Wówczas Chuck Barfoot i jego kompania wprowadzili na rynek pierwszą freestylową deskę typu twin-tip o jednakowych końcach.

Przy okazji tych mistrzostw zostały uformowane dwie, duże międzynarodowe organizacje: North American Snowboard Association (NASBA) oraz Snowboard European Association (SEA). W marcu 1990 roku powołano do życia International Snowboard Association (ISA), zaś w maju roku następnego przekształcono ją w International Snowboard Federation (ISF).

Do grona dyscyplin olimpijskich snowboard dołączył dopiero w 1998 roku na Olimpiadzie w Nagano. W ciągu tego okresu pojawiło się wiele jego stylów, które najłatwiej podzielić na dwie grupy: "freestyle" i "carving". Nie trudno zauważyć, że największy wpływ na dzisiejszy freestyle mieli Amerykanie, zamieniający jazdę na deskorolce w lecie na snowboard z miękkimi wiązaniami w zimie. Jednak gdyby nie eks-narciarze z Europy, snowboarding byłby dziś uboższy. To oni bowiem, nie zdejmując butów narciarskich, przypięli do nich twarde snowboardy, a zapoczątkowując jazdę slalomową, stali się prekursorami "carvingu".
18-02-23 16:06:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.