Kable a także przewody elektryczne

Jednym z takich elementów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia na co dzień, są przewody elektryczne. Widać je w sumie wszędzie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W świadomości większości ludzi kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Tymczasem są to odmienne urządzenia, mianowicie przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel z kolei składa się z zestawu konkretnych przewodów razem z warstwą izolacyjną. Typ zastosowanego kabla albo przewodu zależy w dużej mierze od wykorzystania, a więc od przyrządu, w którym jest użyty. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,jak również kształtem wtyczek. Inaczej wyglądać będzie zasilacz do laptopa, a inaczej kabel od żelazka. Ten ostatni zresztą jest niezwykle specyficzny, ma bowiem specjalny typ izolacji. Ta specjalna otulina wykonana z bawełny zapewnia bezpieczeństwo podczas używania żelazkaa. Przy wykorzystaniu „zwykłej” izolacji dotknięcie gorącej stopy żelazka mogłoby wywołać przepalenie, a przez to porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Wprowadził: Thermaflex
Podpatrzone na: Thermaflex

Odmiany przewodów
W środku przewodów elektrycznych znajdują się tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, zazwyczaj pokryte różnokolorową izolacją. Przewody te w większości przypadków wykonane są z miedzi. Izolacja z kolei wykonywana jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne miewają także rozmaite kształty; występują między innymi kable płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak na przykład poziom giętkości, jak również maksymalna temperatura pracy. Są one określone w tym celu, by wykorzystywanie przewodów odbywało się w poprawny i bezpieczny sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszelkie te przewody, które mają element popularnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna także może posiadać różnorodne formy zależnie od przyrządu. Przewody przyłączeniowe posiadają najczęściej osłonę z gumy, może być jednak także wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu istotne jest by pamiętać o skontrolowaniu jego długości tak, by spełniała wymagania. kabel (zobacz obciążalność prądowa kabli) kabel (zobacz www.lapppoland.lappgroup.com)
Podpatrzone na: lapppoland.lappgroup.com
Wprowadził: PP2.0
18-07-12 10:38:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.