Budowa domu

Budowanie domu to duże wyzwanie. Wie o tym każdy, kto odbył morderczą przeprawę przez kupno działki, formalności, projekty domów i wybór tego upragnionego lub jego współtworzenie i brodzenie w budowlanym błotku. Nic tak nie wynagradza poniesionych trudów jak widok postępów w budowie.

Istotne by nie wprowadzać zasadniczych zmian w projekt budowlany podczas budowy. Związane jest to z następną dawką formalności i decyzji, która może być odmowna np. przez wzgląd na warunki zabudowy. Dlatego ważna jest konsekwencja działania zgodnie z warunkami projektowymi. Więcej wskazówek oraz porad znajdziesz na portalu budowlanym Projektoskop. Są tu najnowsze projekty domów wykonane przez profesjonalne biura projektowe.
Baza zawiera między innymi
projekty domów parterowych,

tanie domy
czy też
projekty domów nowoczesnych.
Każdy, szukający koncepcji na swój wyśniony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Gotowe koncepcie oferowane przez biura projektowe nie są wersjami ostatecznymi. Każdą z nich można edytować i dopasować do wymagań klienta. Wśród istotnych spraw w fazie projektowej ewidentnie znajduje się piwnica. Osobliwy twór pośród pomieszczeń pomocniczych. Potrzebna czy nie?
Piwnica może posiadać dużo przeznaczeń. Przy spełnieniu niektórych założeń może służyć jako następne pokój przeznaczone na stały pobyt mieszkańców. Typową przyczyną rezygnacji są względy finansowe, niekiedy niechęć posiadania tej dodatkowej przestrzeni o różnorodnym przeznaczeniu.

Kiedy budowa piwnicy ma sens?
- podczas gdy nasza działka jest na tyle mała, że nie ma miejsca na pomieszczenia gospodarcze;
- jeżeli rozmiar posiadłości zmusza nas do wybudowania domu o małej powierzchni, i musimy go rozbudowywać w górę (wtedy w piwnicy zmieścimy kotłownie kontenerowe (hiperłącze), narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy, suszarnie, pralnie czy spiżarnie);
- kiedy chcemy mieć duży garaż, a szkoda nam cennego miejsca na obszarze posiadłości, w tym wypadku jednak należy pamiętać, żeby kąt podjazdu nie był zbyt duży (w zimie możemy mieć problem z wyjechaniem z garażu);
- przede wszystkim wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest nie za wysoki.

W fazie projektowej musimy być także zdecydowani odnośnie sposobu ogrzewania domu i przyłączy. Średni koszt wykonania instalacji (rozumianej jako podłączenie: ciepłej i zimnej wody, instalacje centralnego ogrzewania, instalacje odpływowe i kanalizacyjne, instalacje elektryczne, spalinowe, wentylacyjne, gazowe, odgromowe czy instalacje centralnego odkurzania) w standardowym domu jednorodzinnym szacuje się na 10-20% całości nakładu.
Teraźniejsza moda pokazuje na użycie naturalnych źródeł energii. W Polsce średnie nasłonecznienie to około 1600 godzin (ok. 200 dni). W pozostałym czasie można mieć inne źródło ciepła, typu kolektory słoneczne, dlatego ich instalacja często komponuje się w parze ze standardowym systemem C.O.

Kolejnym intrygującym zagadnieniem w trakcie przygotowywania projektu jest garderoba. Przy funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń, można ją urządzić w każdej sypialni. Pokój winno mieć minimum 8 m2.
Prawie każda kobieta marzy o ślicznej wielkiej garderobie z z dużą ilością półeczek, wieszaków, szuflad i miejscem na 100 par butów. Jeżeli budowa domu jest spełnieniem marzeń, dlaczego przy okazji nie spełnić ich jak najwięcej.
18-07-12 10:38:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.