O czym powinna wiedzieć osoba pracująca w kadrach?

Każdy właściciel firmy z chwilą zatrudnienia pierwszego pracownika w ramach umowy umowy o pracę, zostaje pracodawcą. Moment ten, jest bardzo ważna, ponieważ pociąga za sobą wiele obowiązków jakie świeżo upieczony pracodawca musi wypełniać. Wiemy wszyscy, że niewiedza przepisów prawa szkodzi, dlatego wiedza dotycząca kluczowych zagadnień wynikających z Kodeksu Pracy np obliczanie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest niezbędna.
Dokumentacja Pracownicza – o czym trzeba pamiętać.

Zatrudniając na umowę o pracę jesteśmy zobligowani każdej osobie założyć indywidualną teczkę akt osobowych. Teczka taka składa się z trzech części A – w której wkładać będziemy dokumenty związane z okresem przed zatrudnieniem, część B - w czasie zatrudnienia a także C- po zakończeniu zatrudnienia.

Zakładając teczki akt osobowych pamiętajmy aby je odpowiednio zabezpieczyć, ochrona danych osobowych nakłada obowiązek na pracodawcach przechowywania dokumentów w zamkniętej szafce aktowej.

W wolnej chwili

Konsultacje prawnicze w stolicy Dolnego Śląska

Młotek sędziego
Wprowadził: www.sxc.hu
Podpatrzone na: www.sxc.hu
Sytuacje kryzysowe mogą się zdarzyć każdemu z nas – separacja, alimenty, wypadek czy testament i sprawa spadkowa to zdarzenia niełatwe, z którymi bez fachowej porady niełatwo byłoby nam sobie poradzić. Dzięki bogu skok cywilizacyjny oraz lepiej dostępny internet ułatwiły dostęp do usług prawnych. Przestały być one zatem nie tylko trudno dostępne ale i znacznie spadła ich cena, porównując ją do cen sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat kiedy to na prawnika mogli sobie pozwolić tylko lepiej sytuowani.


Urlopy pracowników – kilka ważnych kwestii.

Każdemu pracownikowi przysługują urlopy, różne w zależności od sytuacji i celu. Najczęstsze są urlopy wypoczynkowe, mają one na celu regenerację sił pracownika. Na życiowe sytuacje takich jak ślub czy zgon kogoś z rodziny, ustawa przewiduje urlop okolicznościowy. Wymiar tego urlopu nie jest odgórnie oszacowany, pracownik musi tylko okoliczności urlopu okolicznościowego udokumentować stosownym urzędowym dokumentem np. z urzędu stanu cywilnego. Prawo - zobacz by porównać - pracy daje prawo pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o terminie udzielenia takiego urlopu decyduje pracownik.

Prawdy i mity o zasiłkach.

Zasiłki są formą pomocy dla tych którzy, znajdują w ciężkiej sytuacji życiowej. Wynikać ona może ze złego stanu zdrowia, który uniemożliwia podjęcie pracy albo z uwagi na podeszły wiek. Pierwszą formą zasiłku dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Do tego zasiłku mają Kancelaria Prawa Gospodarczego:prawo osoby małoletnie, które ukończyły 16 rok życia a także osoby starsze – które ukończyły 65 lat. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 153 zł. miesięcznie i ma na celu pokryć koszty opieki i pomocy w codziennej egzystencji dla tych dotkniętych niepełnosprawnością. Kolejnym świadczeniem, o którym należy napisać, jest zasiłek przedemerytalny. Jest on przyznawany osobom, które do dnia zakończenia stosunku pracy z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy lub osobom, które do dnia ogłoszenia likwidacji prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i regulowały z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

Rodzaje umów o pracę, urlopy pracownicze, ulgi czy świadczenia należne z tytułu rodzicielstwa to tylko część z podstawowych informacji, które dotyczą nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest bardzo istotna aby nie zagubić się w gąszczu przepisów, uzyskać należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracownikowi.
Wprowadził: B.S.
17-06-26 17:24:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.