Skończyć budowę przed nadejściem jesieni

Wiosna i lato to idealne pory roku na budowę domu, a jeszcze lepiej jest gdy widać jej koniec i przechodzimy do etapu wykończeniowego, aby przenieść się do nowego domu na jesień. Pogoda w Polsce jest coraz mniej kapryśna i sprzyja budowie niemal okrągły rok..

Gdy stan surowy zamknięty jest już przeszłością, koniecznie trzeba wybrać rodzaj ogrzewania. W zależności od dostępnych źródeł zasilania (gaz ziemny, energia elektryczna i olej opałowy) na rynku jest się sporo firm oferujących kotły c.o. bazujące na różnych źródłach energii. Najbardziej energooszczędne i efektywne są piece olejowe. Pozostałe popularne typy ogrzewania, bazujące na tradycyjnych surowcach, to: ogrzewanie gazowe, elektryczne (w tym podłogowe maty grzewcze) i ogrzewanie kominkowe. Najpopularniejszymi rozwiązaniami proekologicznymi są pompy ciepła i kolektory słoneczne. koszt zakupu i montażu urządzeń jest wysoka. Wymagają podpięcia do źródła energii o bardzo dużej mocy. Rozkład kosztów eksploatacji w latach wskazuje na dużą oszczędność, a inwestycja zwraca się z nawiązką w stosunkowo krótkim czasie.

Dla wielbicieli optymalnych temperatur klimatyzacja jest niezbędna na równi z systemem centralnego ogrzewania. Jeszcze kilka lat temu były urządzeniami luksusowymi, a dziś są prawie w każdym domu. Dobrze jest zaplanować klimatyzację jeszcze w fazie projektowej domu, aby znaleźć dla niej optymalne miejsce. Do domów jednorodzinnych zaleca się klimatyzatory typu split. Ich większa część montowana jest na dworze. Zaletą tych modeli jest cicha praca i duża wydajność. Najlepiej działają w systemie wnętrz otwartych gdzie temperatura rozchodzi się równomiernie.

System centralnego ogrzewania i klimatyzacji to jednak nie wszystko. Poprzednia aranżacja systemu kuchennego stanowi bazę pod plan niezbędnych instalacji – w tym lokalizacji wentylacji. Wzory pism budowlanych przyspieszą przejście przez ten temat. Dalszy wybór mebli i kolorystyki ścian i szafek podyktuje rodzaj okapu. Wybór, jest ogromny. W zależności od podłączenia do kanału wentylacyjnego (jeśli mamy do niego dostęp), wielkości kuchni, aranżacji i środków finansowych; możemy wybrać różnego rodzaju okapy: przyścienny, podszafkowy, wysuwany szufladowy, wyspowy. Warto zwrócić uwagę na wygląd i stylistykę. Odciąg to w teraźniejszych czasach istotny element wystroju wnętrza.

Przebrnęliśmy już przez instalacje. Surowy strop zmienił się w przepiękny równy sufit. Instalacje, także elektryczne, zostały przykryte płytami gipsowymi lub tynkiem. Czas na wykończenie wnętrz. Kolor ścian w naszym domu musi być dobrany do mebli i podłóg. Nie muszą być one gładkie i jednokolorowe. Farby do ścian, tapety, tynki strukturalne i naklejki pomogą ci stworzyć ze zwykłej płaskiej powierzchni zasadniczy element dekoracyjny we wnętrzu. Dodatkowe efekty można uzyskać w wysokim przestronnym wnętrzu stopniując sufit i montując odpowiednie oświetlenie. Teraźniejsze trendy kładą nacisk na efekt podświetlenia przy odpowiednim ukryciu opraw. Do tego zadania najlepsze są instalacje z energooszczędnych halogenów, świetlówek i diod.

Po malowaniu, zainstalowaniu oświetlenia ozdobnego i sprzątaniu wreszcie pora na meble. O ile meble salonowe, kuchenne, łazienkowe i do pokoju dziecka udało się dobrać bez większych problemów, tak meble do sypialni wśród których przesypiamy jedna trzecią życia dobrać jest trudno. Sypialnia powinna być zaaranżowana od północy lub wschodu. Oświetlenie naturalne musi sprzyjać dobremu zasypianiu i miłemu wstawaniu. Jakość snu i wypoczynku zależy jednak od łóżka. Jego wybór jest trudny, a różnorodność ram i materacy przyprawia o ból głowy.

W wolnej chwili

W jaki sposób zostać zawodowym kierowcą?

Kierowcy, którzy pragną zostać zawodowymi kierowcami muszą wprzód pozyskać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Zawodowe kategorie prawa jazdy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest kategoria C, czyli pozwalająca na prowadzenie aut spedycyjnych, a druga z nich to kategoria D, która daje prawo do prowadzenia mikrobusów.


Wykończenie i umeblowanie wnętrz dobiegło końca. Wszystkie rzeczy po przeprowadzce znalazły swoje miejsce. Jeśli faktycznie uda nam się przeprowadzić do jesieni, powinniśmy zadbać o przygotowanie do zimy okolicy domu i ogrodu. Zapewne elementy takie jak balkon, taras, garaż, wiata, weranda, patio i ścieżki zostaną wykonane na wiosnę. Pod wymienione elementy (poza balkonem) konieczne jest prawidłowe przygotowanie gruntu z drenażem. Zdarza się, że może zabraknąć ziemi i tłucznia. Zgromadzone w kopcach hałdy należy rozłożyć równomiernie (np. w miejscu planowanego tarasu czy wiaty) i ubić. Do wiosny minie wystarczająco dużo czasu aby poziom gruntu osiadł. Wystarczy wówczas uzupełnić braki i zająć się wymarzonym urządzaniem. Zanim zabierzemy się za prace porządkowe otoczenia, planowanie nasadzeń niskich, średnich i wysokich trzeba skończyć elewację. Wykorzystanie własnej betoniarki do mieszania zapraw (o ile przeżyła pierwszy etap budowy) jest tańsze niż wynajem silosów z gotową zaprawą.

Gdy już nic budowlanego nie zostało, a aura jest sprzyjająca, zostaje odpoczynek w pięknie zaprojektowanym ogrodzie. Nic nie sprawia takiej radości jak popołudniowy lub weekendowy wypoczynek wśród zieleni, a wieczorem grill ogrodowy pod gołym niebem w wesołym gronie znajomych i rodziny.

Interesujące projekty domów i nie tylko odnaleźć można w portalu budowlanym Projektoskop. Są tu gotowe projekty domów opracowane przez fachowe biura projektowe. Baza zawiera między innymi projekty domów parterowych, projekty małych domów jednorodzinnych czy też projekty domów nowoczesnych. Każdą budowę domu poprzedza dobrze sporządzony projekt.
18-08-02 07:11:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.