Rozkwit zapomnianej sztuki czyli odlewy z różnych materiałów

Odlewy
Podpatrzone na: www.alwro.com.pl
Odlewnictwo urasta dziś do rangi prawdziwej sztuki. Technologia opierająca się na zalewaniu formy ciekłym materiałem, który następnie w procesie krzepnięcia tężeje w formę stałą, to gratka dla fanów nietuzinkowych kształtów, oryginalnych rzeczy. Wydawałoby się, że ta klasyczna technika, tak bardzo ceniona w czasach naszych dziadków odchodzi powoli w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. W swojej klasycznej postaci przeżywa prawdziwy renesans w wielu dziedzinach.

Może już dziś trudno spotkać tradycyjnych kowali zajmujących się własnoręcznym odlewaniem np. rzeczy z metali szlachetnych, to wciąż zachwycają one swoim kunsztem. Okucia do zaprzęgów można dziś oglądać przy okazji jakiś uroczystości, złocone klamki zaś w dworkach jednak mimo upływu czasu robią takie samo jak dawniej wrażenie. Na każdym targu możemy odnaleźć odlewy ramek na zdjęcia, monety. Drobiazgi stare, pamiętające dawne czasy. Także współcześnie odlewnictwo cieszy się dużą popularnością. Co prawda wymaga innego podejścia niż 25 lat temu, jednak wciąż produkty odlewnictwa są widoczne na wyciągniecie ręki. Wystarczy przytoczyć takie gałęzie jak ciepłownictwo oraz te bardziej ukierunkowane na naszym życiem wewnętrznym jak gabinety figur woskowych, nie wspominając rzecz jasna o postrachu nie jednego ogrodu czyli wszędobylskich krasnalach ogrodowych. Jednak do najczęstszych odlewów możemy zaliczyć te z metali.

obróbka cieplna
Podpatrzone na: alwro.com.pl
Dzisiejsze odlewnie, w których tworzy się np. odlewy ciśnieniowe to wielkie produkcje z ciężkimi maszynami. Do stworzenia odlewów używa się przeważnie ok.3 stopów aluminiowych. Aby zagwarantować najwyższą, jakość stopu, skład aluminium sprawdzany jest specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniem. Następnie przetapiane są w piecach. Ciekły metal zostaje później wzbogacony o pierwiastki szlachetne. Do formy wtryskiwane jest dzięki specjalnym podbierakom. Gdy metal zakrzepnie to, co zostało stworzone, maszyna poddaje naszą część dalszej obróbce. Obróbka cieplna jest zwieńczeniem produkcji. Jednak zanim wytwarzany element dojdzie do tego etapu, i nasz odlew umieścimy w piecu musi on jeszcze przejść przez sprawdzenie wytrzymałości. Do tego celu stosuje się m.in. z aparatury rentgenowskiej, aby usunąć niewidoczne gołym okiem odpryski. Po drodze może go czekać jeszcze obróbka wibrościerna, które mają uszlachetnić odlewy. Czy to w postaci części przemysłowych, czy też teatralnych rekwizytów, figurek krasnali, odlewy to interesująca forma procesu. odlewy (odnośnik do serwisu) odlewy (przenieś mnie do strony)


W wolnej chwili

Oferta firmy Alwro

przemysł
Wprowadził: andrew moser
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Korzenie naszej działalności sięgają 1946 r., jednak ALWRO S.A narodziła się w 1991 roku – zaraz po prywatyzacji zakładów odlewniczych ALWRO. Obecna działalność przedsiębiorstwa powstała dzięki zmianom rozpoczętym już w latach 90-tych - między innymi z powodu konieczności nieprzerwanego udoskonalania technologicznego, ale także dzięki dbałości o ekologię.
Podpatrzone na: Alwro S. A.
18-07-12 10:38:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.