Podatki za najem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są nieco zagmatwane. Można powiedzieć, iż faktycznie płacimy je od wszystkiego. Również posiadacz lokalu mieszkalnego wynajmowanego powinien płacić podatek za najem. Posiada on aczkolwiek szansę wyboru rodzaju opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo mają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu.


podatki
Wprowadził: www.sxc.hu
Podpatrzone na: www.sxc.hu
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na poziomie 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% bądź 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. W przypadku gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono nieskomplikowane i względnie niskie, nie każdorazowo jest bardzo dobrym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Księgowość, finanse
Wprowadził: http://sxc.hu
Podpatrzone na: http://sxc.hu
Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta zyskania przychodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, wydatki na wyposażenie i meble, wynagrodzenie pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest pomyślny w szczególności dla osób, które nie tak dawno poniosły koszty na przykład związane z odświeżeniem mieszkania.

Kiedy już wybierzemy rodzaj podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, powinniśmy poinformować o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek - http://www.aspatrust.com/uslugi-ksiegowe-i-rozliczenia-podatkowe.html - dochodowy płaci się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania.
18-09-22 07:12:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.